ZTM informuje

Z biletem na mecz jedź komunikacją miejską bezpłatnie

W czasie EURO 2012 uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską będą mieli m.in. posiadacze biletów na mecz, wolontariusze i dziennikarze. Uchwałę w tej sprawie podjęli warszawscy radni.

Przyznanie dodatkowych uprawnień do bezpłatnych przejazdów będzie zachętą do tego, by w czasie mistrzostw, wszystkie osoby zaangażowane w proces ich organizacji, korzystały przede wszystkim z komunikacji zbiorowej. Dzięki temu na ulicach będzie mniej samochodów. Miasto będzie mogło również zapewnić mniejszą liczbę miejsc parkingowych. To wreszcie element promocji Warszawy w Europie jako miasta najlepszego do organizowania tego typu dużych i bardzo prestiżowych imprez. Uprawnienia obowiązujące tylko w dni meczowe

Kibice, którzy mają bilety na mecze rozgrywane w czasie mistrzostw na Stadionie Narodowym będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie od północy w dniu meczu do południa dnia następnego. Wystarczy, że w czasie kontroli pokażą kontrolerowi ZTM bilet lub oficjalny dowód jego rezerwacji. Uprawnienia obowiązujące przez cały turniej

Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów zyskali także wolontariusze, którzy będą pomagać kibicom w czasie turnieju. Będą mogli podróżować bezpłatnie, między 1 czerwca a 4 lipca bieżącego roku, na podstawie imiennego identyfikatora wystawionego przez Urząd Miasta.

Biletów komunikacji miejskiej nie będą musieli również kupować akredytowani dziennikarze. W czasie kontroli będą musieli pokazać imienny identyfikator wydany przez Urząd Miasta. Korzystać bezpłatnie z komunikacji będą mogli, tak samo jak wolontariusze, w okresie od 1 czerwca do 4 lipca. Oprócz tych trzech grup, uprawnienia do bezpłatnych podróży uzyskały również osoby posiadające ważną akredytację UEFA (m.in. dziennikarze, wolontariusze itp.). Dowodem potwierdzającym prawo do bezpłatnych przejazdów będzie ważny dokument akredytacyjny zawierający piktogram autobusu i tramwaju. Uprawnienie będzie przysługiwało między 1 maja a 15 lipca bieżącego roku.

Uprawnienia do korzystania z parkingów

Wszystkie te grupy pasażerów będą mogły, od godz. 10 w dniu, w którym będzie rozegrany mecz, do godz. 10 dnia następnego korzystać bezpłatnie również z parkingów Parkuj i Jedź. Prawo do korzystania z parkingów P+R - na takich samych zasadach - otrzymali też korzystający z Polish Pass (więcej informacji o tej ofercie znajduje się na stronie ZTM: http://www.ztm.waw.pl/informacje.php?i=455&c=98&l=1).

Znaczną część kosztów związanych z wprowadzeniem dodatkowych uprawnień do bezpłatnych przejazdów pokryje, na mocy stosownej umowy, organizator mistrzostw czyli UEFA.

Będziemy kręcić z... Nextbike

ZTM rozstrzygnął przetarg i wybrał operatora Warszawskiego Roweru Publicznego. Za uruchomienie systemu bezobsługowych wypożyczalni jednośladów będzie odpowiadało konsorcjum: Nextbike Polska Sp. z o.o., Nextbike GmbH i Mifa Mitteldeutsche Fahrradwerke AG. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana na początku maja i będzie obowiązywała do końca listopada 2016 roku.

Wykonawca w ramach umowy najpóźniej w sierpniu br. uruchomi 55 stacji rowerowych z 1000 rowerów zlokalizowanych na Bielanach, Ursynowie oraz w ścisłym centrum miasta. Modułowe stojaki staną przy stacjach metra i ważnych węzłach komunikacyjnych oraz w pobliżu kampusów uczelnianych. Rowery będą dostępne dla użytkowników do 30 listopada, po czym znikną na zimę. Ponownie pojawią się na ulicach w marcu 2013 roku i będzie ich dwa razy więcej. Łącznie od 2013 roku na terenie stolicy będzie już działało 125 stacji rowerowych na 2100 rowerów. Umowa na kwotę ok. 19 mln zł brutto będzie obowiązywała do końca listopada 2016 roku.

System „Warszawski Rower Publiczny” ma zachęcić warszawiaków do korzystania z rowerów w codziennych podróżach (na niewielkich odległościach) do pracy i szkoły, popularnych miejsc rozrywki i rekreacji. Aby z niego skorzystać należy zarejestrować się w systemie i dokonać przedpłaty. Zgodnie z zatwierdzoną przez miejskich radnych taryfą 20-minutowe wypożyczenie będzie bezpłatne, kolejne 40 minut będzie kosztowało zaledwie złotówkę. Za drugą i trzecią godzinę korzystania z roweru użytkownik zapłaci odpowiednio 3 i 5 zł. Każda następna godzina wypożyczenia będzie kosztowała 7 zł.

Prosto do ZOO i ...Kopernika

Od 28 kwietnia Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił specjalną linię 444, która dowiezie wszystkich chętnych do Centrum Nauki Kopernik oraz warszawskiego ZOO. Autobusy będą kursowały we wszystkie weekendy oraz święta, z częstotliwością co ok. 20 minut na trasie: DW. CENTRALNY 60 (al. Jana Pawła II) - al. Jana Pawła II - Grzybowska - Królewska - Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - Świętokrzyska - Kopernika - Tamka - most Świętokrzyski - Wybrzeże Szczecińskie - Wybrzeże Helskie - Starzyńskiego - rondo Starzyńskiego - Jagiellońska - ZOO 02 (ul. Ratuszowa) POWRÓT: ZOO 02 (ul. Ratuszowa)- Ratuszowa - Wybrzeże Szczecińskie - most Świętokrzyski - Zajęcza - Dobra - Tamka - Kopernika - Świętokrzyska - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście - Królewska - pl. Grzybowski - Twarda - Emilii Plater - Al. Jerozolimskie - DW. CENTRALNY 60 (al. Jana Pawła II),

W pojazdach będzie obowiązywała standardowa taryfa ZTM. Do ZOO i nowoczesnego Centrum Nauki Kopernik będzie można jeździć do 30 września br.

 

6307