Noga w Łapę

Sikory

Wszędobylskie, ciekawskie i bystre. Spośród kilku gatunków sikorek najczęściej spotkamy w naszych parkach, ogrodach i na osiedlowych podwórkach modraszki i bogatki. To niewielkie (mniejsze od wróbla) ptaszki, bardzo ruchliwe i zwinne. Zimą są częstymi gośćmi w naszych karmnikach. Możemy podziwiać ich sprawność, kiedy zwisając główkami w dół skubią słoninę lub wybierają ziarno z przygotowanych specjalnie dla nich pojemników z tłuszczem. Ich ulubionym zimowym pokarmem są oleiste nasiona słonecznika i orzechy. W pozostałych porach roku żywią się głównie owadami i ich larwami, nimi też karmią swoje dzieci.

Bogatka jest największą z naszych sikorek. Ma ciemną głowę, białe policzki i żółtą pierś przedzieloną pośrodku wąską, czarną pręgą. Mniejsza od niej modraszka ma również żółty brzuszek, grzbiet oliwkowozielony, niebieską czapeczkę i niebieskie skrzydła. Obie posiadają niewielkie ostre dzióbki i zgrabne nóżki, zakończone niezwykle chwytnymi pazurkami.

Gniazda najczęściej zakładają w dziuplach starych drzew, stertach drewna, a nawet małych norkach w ziemi. Wykazują się dużą pomysłowością i sprytem w wynajdowaniu lokum dla swojej rodziny. Może to być np. metalowa rurka ogrodzenia, porzucony na podwórku czajnik, nie używana pompa do wody, dziura w elewacji domu… Chętnie korzystają ze skrzynek lęgowych. W gnieździe samiczka składa do kilkunastu nakrapianych jajek, młodymi opiekuje się oboje rodziców. W ciągu sezonu od kwietnia do czerwca lęgi mogą być wyprowadzone dwa razy.

Nasze sikorki nie odlatują na zimę. Dodatkowo przebywają u nas wtedy te, które przylatują tu z północnej i wschodniej Europy. Jeśli tylko jest taka możliwość, chętnie nocują w budkach lęgowych. Dlatego ważne jest, by były one czyszczone jesienią, żeby nie narażać chroniących się w nich ptaków na liczne w gniazdach ptasie pasożyty (dobrze jest nawet budkę wyparzyć).

Zarówno modraszka, jak i bogatka objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Warto je mieć za sąsiadki nie tylko z powodu ich wdzięku, ale też dlatego, ze zjadają ogromne ilości owadów, w tym szkodników roślin. Zaprośmy je do naszych ogródków i podwórek wieszając skrzynki lęgowe. Jak powinny one wyglądać i jakie mieć wymiary, znajdziecie np. tutaj: http://ptasieogrody.pl/wiki/Typy_budek.

Renata Markowska
Fundacja Noga w Łapę

3145