Po Mistrzostwach Polski w Boogie Woogie

Już po raz trzeci Dom Kultury "Zacisze" zorganizował w Warszawie Mistrzostwa Polski w Boogie Woogie. Odbyły się one tradycyjnie w marcu na deskach Teatru Rampa, gdzie w szranki stanęło aż 49 par z całej Polski. Zawodnicy startowali w dwóch rundach - wolniejszej i szybszej - oraz trzech kategoriach wiekowych: dzieci (bez dolnej granicy do 13 roku życia), juniorzy (do 17 roku życia) i seniorzy (powyżej 17 roku życia). W kategoriach najmłodszej i najstarszej swoje pozycje obronili zeszłoroczni zwycięzcy - na najwyższym podium ponownie stanęły pary: Kacper Hyży i Julia Mularska (KICK Pionki) oraz Grzegorz Cherubiński i Agnieszka Cherubińska (SwingStep Warszawa). W kategorii juniorzy aż z VI pozycji w 2011 na najwyższą awansowała w tym roku para Kacper Stadnicki i Julia Harańczyk (Boogie Opus Twist Chełm).

Taniec i jednocześnie styl muzyczny boogie woogie rozwinął się w Stanach Zjednoczonych lat 20. i 30. XX w. Potocznie uważany za młodszego brata rock'n'rolla jest od niego nieco szybszy. Wywodząc się z kultury afroamerykańskiej, powstał z połączenia bluesa oraz muzyki country & western, a oparty jest na mocno zarysowanej linii basowej, granej zazwyczaj na pianinie. Do Europy trafił wraz z oddziałami armii amerykańskiej podczas II wojny światowej, a w Polsce zaczął się rozwijać po roku 1989.

To taniec bardzo dynamiczny, o dużym zakresie ruchów, tancerzom jednak pozwala na bardzo szeroką improwizację, co wyróżnia go spośród styli zdominowanych przez sztywne układy. Emanuje wspaniałą, radosną energią, nie pozwalając słuchaczom pozostać w bezruchu.

W Teatrze Rampa frekwencja przewyższyła oczekiwania organizatorów i niemalże możliwości sali. Niezwykle żywiołowe reakcje szczęśliwie były jednak dalekie od wydarzeń z 1938 r., gdzie po legendarnym koncercie boogie woogie w nowojorskim Carnegie Hall odźwierni musieli podobno prosić niektórych uczestników, by zeszli z żyrandoli, na które się powspinali.

Poza występami konkursowymi dla widzów mistrzostw przygotowano także dodatkowe atrakcje: pokaz salsy w wykonaniu pary Barbara Zielińska i Marcin Olszewski z międzynarodową klasą mistrzowską "S", pokaz tańca nowoczesnego Formacji FAME DK "Zacisze", pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu 13 par dzieci w wieku 5-8 lat (zespół MBB - Miłe Bardzo Buźki), koncert zespołu Jazz Combo Volta oraz żegnany owacjami na stojąco występ zespołu akrobatycznego Duo Creative (Michał Nowosadko i Zbigniew Sobierajski).

Warszawa jest jednym z kilku zaledwie ośrodków w Polsce, gdzie można nauczyć się boogie woogie. Poza stolicą taniec ten trenowany jest także w Pionkach, Chełmie, Giedlarowej, Mysłowicach i Tarnowskich Górach. Dom Kultury "Zacisze" propaguje go już 15 lat. W tym czasie przez sekcję boogie woogie w ośrodku na Blokowej 1 przewinęło się około 2 tys. osób.

Szczegółowa lista zwycięzców III Mistrzostw Polski w Boogie Woogie 2012 dostępna jest na stronie www.zacisze.waw.pl.

Patrycja Długoń

4484