Jeden z czterech w Europie

14 czerwca w Szpitalu Praskim uroczyście podpisane zostało porozumienie, które ma ogromne znaczenie dla pacjentów. Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk i szpital postanowiły podjąć współpracę w realizacji europejskiego projektu nEUROOPt, w ramach którego rozwijana jest nieinwazyjna optyczna technika obrazowania ukrwienia i utlenowania tkanki mózgowej. O wyjaśnienie tych skomplikowanych pojęć poprosiliśmy dr W. Weigla, anestezjologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kliniki przy Lindleya, który od września będzie prowadził te badania w Oddziale Intensywnej Terapii szpitala.

Urządzenie jako prototyp wykonano w warszawskim Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej. Wykorzystuje ono światło podczerwone do zbadania utlenowania przepływu w korze mózgowej. Tu ma mieć to zastosowanie u pacjentów po ciężkich urazach czaszki, np. po wypadkach komunikacyjnych, którzy nieprzytomni, zaintubowani i oddychajacy przy użyciu respiratora trafiają na oddział intensywnej terapii. Takim pacjentom w pierwszej dobie pobytu wykonuje się badanie tomograficzne głowy, a przy łóżku, czyli bez konieczności uciążliwego transportowania, można im będzie wykonać pomiar właśnie poziomu utlenowania. Pozwoli to na szybsze podjęcie decyzji o sposobie postępowania z takim pacjentem; da odpowiedź np. na pytanie, czy włączyć leczenie przeciwobrzękowe, czy zdecydować się na operację. W wielu przypadkach taka decyzja może zapobiec np. śmierci mózgowej. Ważne przy tym jest to, że jest to badanie nieinwazyjne, polegające na przyłożeniu do głowy optopt, czyli emiterów i detektorów światła podczerwonego.

W programie bierze udział czterech partnerów klinicznych: ośrodek w Mediolanie, gdzie podobne urządzenie testowane jest do badania pacjentów z ciężką padaczką), w Londynie (u noworodków z niedotlenieniem), w Berlinie (po udarach) i Warszawie (po ciężkich urazach czaszkowych).


 
3787