Jedź z głową - w kasku

120-osobowy peleton pod eskortą policji wyruszył sprzed szkoły przy ul. Jagiellońskiej 7 do Wojskowego Ośrodka Rekreacyjnego na Wale Miedzeszyńskim, na festyn z okazji 10-lecia Klubu Rowerowego "Trybik". Klub działa od 14 kwietnia 2000 roku; dziś ma 120 członków, w ciągu dekady naliczono 450 osób.

24 kwietnia w WOR rowerzystów i gości powitał zespół taneczny "Axel". Na uczestników pikniku czekało miasteczko rowerowe, przygotowane przez 5-osobową grupę Straży Miejskiej ze st. inspektorem Włodzimierzem Maratem. Można było przejechać się na motorze prowadzonym przez strażnika. Pod namiotem funkcjonariusze policji czekali na tych, którzy chcieli zdać egzamin teoretyczny na kartę rowerową i motorowerową.

Aspirat sztabowy Roman tarajda z Wydziału Ruchu Drogowego KS Policji rozpalił ognisko i, tradycyjnie, zachęcał do udziału w konkursie wolnej jazdy. Zgłosiło się 40 uczestników. Najlepsi otrzymali nagrody: cztery I (po dwie dla młodszych i starszych), dwie II i dwie III. Najmłodszym laureatem był 5,5-letni Olek, który przyjechał z Krakowa. W pakiecie I nagrody znalazły się: kask rowerowy Jowisz, komplet błotników, opaska odblaskowa, Kodeks Rowerzysty i plan lekcji z opisem roweru.

Przed niełatwym zadaniem stanęło 31 zawodników na torze przeszkód "Ratownik". Każdy musiał dobiec do panelki (boi) ratowniczej, okrążyć ją 10 razy, podbiec do małej bojki "denatki", złożyć ją, rzucić w kierunku osoby "tonącej"; dobiec do kapoków, wybrać jeden, w swoim rozmiarze, założyć go i pozapinać; dać sygnał gwizdkiem, przyczepionym do kamizelki. Te zawody oraz konkurs rysunkowy na temat ratownictwa wodnego prowadziła st. sierżant Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji. Nagrody dla zwycięzców, w grupach: do 10 lat i powyżej 10 lat, w różnych formach przekazują wiedzę o zasadach bezpiecznego korzystania z wody, np. nie wchodź do wody bezpośrednio po posiłku (poczekaj minimum godzinę); wyjdź z wody, gdy poczujesz się zmęczony lub zmarznięty.

Gorącymi oklaskami powitano policjantów z psami patrolowo-tropiącymi. "Nie są to psy do głaskania" – uprzedził sierżant sztabowy Andrzej Kosek, prezentując swego podopiecznego Sułtana oraz Bosa, prowadzonego przez swego kolegę Radosława Bobrowskiego. To psy w typie owczarka niemieckiego. W pracy policyjnej rasa się nie liczy; pies musi być odważny. Podstawowe szkolenie trwa ok. 5 miesięcy, doszkalanie odbywa się przez cały czas. Pies policyjny nie podaje łapy. Zawsze stoi przy lewej nodze swego przewodnika… Psy, jak ludzie, mają swoje lepsze i gorsze dni. Praca z nimi jest całkiem przyjemna - zapewnił Andrzej Kosek. Czas między konkursami wypełniły występy zespołu tanecznego "Axel" z Zespołu Szkół nr 45 przy ul. Jagiellońskiej 7. W 22-osobowej grupie, z którą do WOR przyjechała Agnieszka Czerwińska, były dziewczynki młodsze i starsze. Od 10 lat "Axel" prezentuje tańce w różnych stylach. Garną się do tego dziewczęta; chłopcy trafiają rzadko i na krótko.

Kilkugodzinna impreza odbywała się przy słonecznej pogodzie. Zgodnie z tradycją, uczestnicy festynu piekli sobie kiełbaski przy ognisku, częstowali się słodyczami, owocami i napojami, ufundowanymi przez Carrefour Wileńska. Nad poczęstunkiem czuwała Małgorzata Paczek z wolontariuszami.

We wszystkie czynności organizacyjne i porządkowe zaangażowany był zarząd Klubu "Trybik": Paweł Paczek - prezes, Jacek Malczyk - wiceprezes, Piotr Śledziak - skarbnik, Adam Śledziak - fotograf, Mariusz Cichy - mechanik rowerowy.

W programie festynu nie było jubileuszowych przemówień. Poproszony o krótką refleksję prezes Paweł Paczek wyraził satysfakcję, że dzięki "Trybikowi" wiele dzieci i młodych ludzi jeździ na rowerach w kaskach i kamizelkach odblaskowych, przestrzega przepisów, bezpieczna jazda staje się modna. Prezes przekazał podziękowanie za współpracę Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego, Komendzie Stołecznej Policji, Straży Miejskiej, dyrektor Katarzynie Turskiej z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także Halinie Gontarz - dyrektor ZS nr 45 oraz sponsorom nagród w konkursach: Andrzejowi Sakowskiemu - firma "Sakowska", Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego i Carrefour Wileńska.

Kontakt ze Społeczno-Kulturalnym Klubem Rowerowym "Trybik":
tel. 22 831 05 67; 604 051 843
mail: paczekpawel@wp.pl
www.mptrybik.republika.pl

K.
6196