Jarmark Wielkanocny (do 3 kwietnia)

Kolorowe mazurki, wielkanocne baby, cukrowe baranki, czekoladowe zajączki, kurczaczki, bazie i pisanki - to atrybuty tradycyjnego wielkanocnego stołu. Wielkanoc jest świętem bardzo uroczyście obchodzonym w całej Polsce. Jednak zwyczaje i potrawy różnią się trochę w zależności od regionu naszego kraju. Okazją do poznania bogactwa polskiej tradycji związanej ze świętami jest Jarmark Wielkanocny i Festiwal Stołów Wielkanocnych odbywający się na Pradze.

27 i 28 marca, w podziemiach Katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbywał się I Festiwal Stołów Wielkanocnych. Zaproszone przez organizatorów instytucje kulturalne, samorządy, organizacje i firmy zaprezentowały wystrój stołów wielkanocnych, na który składały się tradycyjne potrawy i ozdoby. Wśród apetycznych, kolorowych ekspozycji na szczególną uwagę zasługiwał stół Krajowej Rady Spółdzielczej oraz Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Swój stół zaprezentowała też Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie, gdzie na kierunku Turystyka i rekreacja jest specjalizacja gastronomiczna. Wokół stołu Cementowni Górażdże usiadły w ludowych strojach członkinie zespołu "Szwarne Dziołchy". Na jednym ze stanowisk można było podziwiać piękne wyroby ze słomy i trawy z miejscowości Julianówka koło Mińska Mazowieckiego. Parafia św. Marii Magdaleny wystawiła tradycyjny stół wielkanocny wiernych Kościoła Prawosławnego w Polsce.

Obok Katedry, na ulicy Floriańskiej, od 27 marca do 3 kwietnia wystawcy z różnych regionów oferują regionalne produkty. Można kupić wspaniałe sery korycińskie i podhalańskie oscypki, tradycyjne wędliny, miód, chrzan i pieczywo. Nie brakuje też wystawców oferujących wyroby cukiernicze, takie jak mazurki czy sękacze. Z bardziej oryginalnych dla nas wyrobów można na jarmarku spróbować tatarskiego jadła, przygotowanego przez Tatarską Jurtę, w której gościł niedawno książę Karol, podczas swojej wizyty w Polsce.

Wielkanocne stroiki i dekoracje można było nabyć w Palmową Niedzielę w stoisku z Łosiej Wólki w gminie Czosnów. Indywidualni sprzedawcy oferowali tradycyjne palmy. Atrakcją tegorocznego Jarmarku Wielkanocnego na Floriańskiej jest największa w Polsce pisanka, ufundowana przez firmę Górażdże Cement SA. Pisankę z betonu i styropianu wykonali pracownicy warsztatu mechanicznego Cementowni Górażdże, a pomalowały ją, w tradycyjne opolskie wzory, członkinie działającego przy firmie zespołu pieśni ludowej "Szwarne Dziołchy", Jolanta Nogosek i Inga Frank. Wysoka na 3 metry i ważąca ok. 660 kg pisanka została ustawiona na skwerze przy ul. Floriańskiej.

W Palmową Niedzielę 28 marca Jarmark Wielkanocny na Pradze przy Floriańskiej uświetniły występy zespołu "Szwarne Dziołchy" oraz Orkiestry Dętej Górażdże Cement S.A. Jarmark trwać będzie do 3 kwietnia. Stoiska, w których można zaopatrzyć się w produkty na świąteczny stół oraz skosztować specjałów regionalnej kuchni otwarte będą w godz. 12.00 - 20.00 w dni powszednie, a w Wielką Sobotę w godz. 9.00 - 20.00.


Joanna Kiwilszo

4876