Kiedy na Marywilską po mydło i powidło

Niedawne burzliwe wydarzenia w Kupieckich Domach Towarowych na Placu Defilad, przypomniały nam o handlarzach z Jarmarku Europa, zlokalizowanego do niedawna na koronie nieistniejącego już Stadionu X-lecia. Hale kupieckie, w których będą oferować swoje towary, powstaną przy Marywilskiej 44. Taka była decyzja władz miasta. O tę inwestycję zapytaliśmy Jacka Kaznowskiego, burmistrza Białołęki.

- Z naszej strony wszystko jest przygotowane - zostaną zmodernizowane dojazdy ulicami Merkurego i Kupiecką, rozpoczynamy modernizację ulicy Płytowej, wyznaczony został inspektor nadzoru budowy, władze miasta 16 kwietnia tego roku podpisały z kupcami umowę dzierżawy 20-hektarowego gruntu na okres 25 lat, trwają przygotowania do wydania pozwolenia na budowę, co nastąpi najprawdopodobniej jesienią. Teraz wszystko w rękach samych kupców. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na jesień tego roku, zaś zakończenie inwestycji do końca przyszłego roku. To spółka Kupiec Warszawski jest inwestorem, ona wybrała wykonawcę i ona będzie płacić za kolejne etapy realizacji inwestycji. Projekt techniczny przewiduje powstanie nowoczesnego centrum targowego z halami, promenadami, wkomponowaną zielenią, miejscami parkingowymi. Inwestor musi również doprowadzić do obiektu wszystkie media. Wydaje się, że bodźcem do jak najszybszego realizowania inwestycji jest fakt, iż kupcy zobowiązali się do płacenia za dzierżawiony teren niebagatelnej kwoty paru milionów zł rocznie i już tę opłatę uiszczają.

Nie wydaje mi się, by mieszkańcy Białołęki odczuli jakiekolwiek utrudnienia w ruchu na Marywilskiej czy Płochocińskiej, związane z tą budową. Inwestycja będzie realizowana wewnątrz dzierżawionego terenu. Przy okazji pragnę jeszcze raz podkreślić, że zawarta z kupcami umowa wyklucza jakiekolwiek formy prowizorycznego handlu na terenie Białołęki. Ma powstać centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia. Do dzielnicowej kasy będzie wpływać pokaźna opłata targowa, a infrastruktura tego rejonu zostanie uporządkowana.

Ze strony internetowej spółki Kupiec Warszawski dowiadujemy się, że Jarmark Europa zmienia nazwę na Eurojarmark. Przy Marywilskiej 44, do końca roku 2010, planuje się wybudowanie hal targowych dla około 1500 podmiotów gospodarczych funkcjonujących dotychczas na Jarmarku Europa. Docelowo, do końca 2012 roku, Centrum Hal Targowych „Marywilska 44” będzie skupiać na swym terenie około 3 000 drobnych podmiotów gospodarczych. Do tematu będziemy powracać.


Elżbieta Gutowska
Jak będzie wyglądać centrum targowe przy Marywilskiej, można zobaczyć na wizualizacjach firmy projektującej obiekt.

4441