Park Wiecha

Napisała do nas Czytelniczka: Może wiedzą Państwo, dlaczego Park Wiecha jest tak zaniedbany w tym sezonie? Fontanny nieczynne, chwasty zagłuszyły rośliny ozdobne, osty wyrastają wyżej krzewów, trawników nikt nie kosi. Przykro patrzeć, jak taki ładny teren, urządzony niedawno z naszych, podatników pieniędzy, ulega zdziczeniu. Czy Urząd Dzielnicy Targówek już nie opiekuje się tym obiektem?

Zasięgnęliśmy języka u źródła, choć przerwa wakacyjna sprawiła, że sprawą opisaną w liście mogliśmy się zająć z pewnym opóźnieniem. Nasza wysłanniczka odwiedziła Park Wiecha w końcu lipca. Fontanny już działały, trawa była skoszona, krzewy wypielone. W wielu miejscach pozostały ślady dewastacji: z ławek powyrywano deski, niektóre ławki zostały ukradzione, po metalowym koszu na śmieci pozostało puste miejsce.

Mieszkanki pobliskich domów, często spędzające tu czas, mówią o Parku Wiecha: to naprawdę ładne miejsce. Wieczorami jednak przyjeżdżają samochodami „goście”, słychać krzyki i wrzaski, a rano na trawnikach leżą puszki po piwie i śmieci. Panie uważają, że powinno tu zaglądać więcej patroli policji i straży miejskiej, zwłaszcza wieczorową porą. Miło wspominają, że w ubiegłym roku w Parku Wiecha odbywały się imprezy artystyczne, a na końcu - pożegnanie sezonu. Teraz park jest pod tym względem pomijany, imprez nie ma wcale.

Mamy maluchów, bawiących się na placu zabaw dla dzieci, wspominają, że po otwarciu Parku Wiecha - było tu bardzo ładnie. Potem, ich zdaniem, zabrakło zainteresowania ze strony gospodarza terenu: przewrócone przez burzę drzewo długo nie było usuwane; trzeba wymienić kamienie na czysty piasek; pilnie powinna być naprawiona konstrukcja zabawowa z oponami - po wyrwaniu deski z górnej części niebezpiecznie wystają gwoździe.

Park Wiecha otwarto w październiku 2002 roku, w kwietniu 2003 uruchomiono ujęcie wody oligoceńskiej. Terenem administruje Urząd Dzielnicy Targówek. Pani Elżbieta Zbieć z Wydziału Infrastruktury prowadzi sprawy, dotyczące tego obszaru; zna opinie mieszkańców, przyjmuje skargi na dewastacje parku. W zakresie swego działania zawiera umowy na prace przy pielęgnacji zieleni i naprawie urządzeń. W roku 2007 zieleń parkowa w Parku Bródnowskim, Parku Wiecha, skwerach i pasażach kosztowała 844 tysiące, konserwacja urządzeń wodnych 80 tysięcy, naprawy zabawek 59 tysięcy, naprawy i czyszczenie kamiennych elementów małej architektury w Parku Wiecha 44 tysiące zł. Trawę kosi się 4 - 5 razy w sezonie, zależnie od pogody, grabi się wiosną i jesienią.


W sierpniu przeprowadzone będzie pielenie i cięcia pielęgnacyjne żywopłotu, przy młodych drzewach zostaną wymienione pale i ustawione misy. Naprawiane będą i malowane ławki. Do końca sierpnia wykonane będą prace na obu placach zabaw w Parku Wiecha: na „starym” m.in.: przebudowa obudowy piaskownicy, przebudowa zestawu "pociąg", montaż bujaka sprężynowego "koniczynka"; na "nowym" - uzupełnienie belki i narożników w piaskownicy, uzupełnienie desek w domku z liczydłami, wymiana belki w podwójnej huśtawce.

Nie wszyscy traktują Park Wiecha jako miejsce spokojnego wypoczynku. Notorycznie niszczona jest elewacja ujęcia wody oligoceńskiej, kradzione metalowe elementy dekoracji, demontowane ławki, wyjmowane płytki chodnikowe. Po każdej demolce urząd dzielnicy monituje Straż Miejską, która obiecuje objąć teren nadzorem. Najczęściej jednak, na widok patrolu, który zgodnie z przepisami, musi być oznakowany - sprawcom udaje się uciec. W tej sytuacji może warto rozważyć zainstalowanie kamer, na przykład na narożnikach Teatru „Rampa”?

Oprócz interwencji Straży Miejskiej, do poprawy sytuacji mogą się przyczynić także działania sympatyków Parku Wiecha, np. rodziców dzieci korzystających z kąpieli w fontannach. Powinni wytłumaczyć swoim pociechom, jakie skutki ma zabawa w zatykanie dziurek, przez które leci woda: psują się pompy i trzeba je wymienić, a to sporo kosztuje. Ci, którzy wybierają się na spacer z pieskiem, powinni wziąć ze sobą specjalną torebkę na odchody pupila, zebrać do niej nieczystości i wrzucić do zwykłego kosza na śmieci (osobne pojemniki na ten cel zostały zdemontowane).

Nasze łamy są otwarte na kolejne pomysły, które sprawią, że na szóste urodziny, w październiku 2008, Park Wiecha odzyska dawny urok.


K.
6130