Rada wielu

HGW wojna z krzyżem

...Nielegalne kwiaty,
zakazany krzyż,
co dnia rozkwitają
z betonowych płyt.
Ludzie je składają,
wierni sercom swym,
co w nadziei trwają
przeciw mocom złym.
Jan Pietrzak


Do niedawnej mglistej nocy z soboty na niedzielę, przy stołecznych ulicach znajdowały się setki krzyży, upamiętniających ofiary wypadków drogowych. Krzyże, kwiaty i płonące przy nich znicze były dla bliskich wyrazem pamięci o zmarłych, a dla wszystkich kierowców ostrzeżeniem, swoistym memento mori.

Tradycja krzyży przydrożnych upamiętniających tragedie sięga w Europie czasów średniowiecza. Nie tak dawno przy niemieckich autostradach stawiano za publiczne pieniądze billboardy z krzyżami w liczbie takiej, jak ofiar wypadków w danym miejscu. W Polsce krzyże na poboczach stawiane są na mocy prawa zwyczajowego. Nie podlegają bowiem pod żadne przepisy porządkowe. Nikt rozsądny nie neguje też faktu, że w europejskim kraju krzyż nie jest symbolem obojętnym.

W Warszawie upamiętniono w ten sposób między innymi pewną młodą motocyklistkę i policjantów, którzy zginęli w pościgu za przestępcą. Niestety, nie upamiętniono ich trwale. Pewnej nocy wszystkie krzyże zostały usunięte. Kosztowało to sporo publicznego grosza na nocne nadgodziny i sprzęt. Dwie miejskie instytucje - Zarząd Oczyszczania Miasta i Zarząd Dróg Miejskich - ściśle współpracowały w tej sprawie. Decyzja musiała więc zapaść na najwyższym szczeblu. Urzędnicy przyznali, że akcję przeprowadzono nocą ze względu na obawę przed protestami rodzin ofiar.

Zalew nielegalnych billboardów, śmieci na poboczach i gó..na na chodnikach to codzienność stolicy. Jednak Hannie Gronkiewicz-Waltz, ostentacyjnie podkreślającej swoją religijność, najbardziej przeszkadzają krzyże. Według jej podwładnych stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Nie to co nielegalne czterometrowe tablice z półnagimi modelkami.

Na ostatniej sesji Rady Warszawy, radni koalicji PO/SLD nie chcieli nawet wysłuchać informacji w tej sprawie. Dla mediów atrakcyjniejszym tematem jest np. parada pederastów, na którą chętnie zgodziła się Pani Prezydent.

Swego czasu HGW twierdziła, że Duch Święty powiedział jej, iż zostanie prezydentem Polski. Czy wtedy zlikwiduje także krzyże św. Andrzeja będące znakami drogowymi?

Z okazji narodzin Tego, co na krzyżu umarł za nas wszystkich, Wesołych Świąt!


Maciej Maciejowski
Radny Rady Warszawy
www.maciejowski.pl

4484