Prosto z mostu

Na stronie


Zaczęły się wakacje, dla wielu warszawiaków w tym czasie kontakt z ich miastem ograniczy się do portalu internetowego www.um.warszawa.pl. Dla przyjezdnych ta strona jest pierwszym kontaktem z Warszawą.

Pozornie portal jest przeładowany informacjami: teksty i menu na pierwszej stronie mają w sumie 15 000 liter. Dla porównania, na pierwszej stronie miasta Londyn jest zaledwie 1390 liter. Ten tłok powodują przede wszystkim aktualności. Pani prezydent chce się na stronie pochwalić tyloma przedsięwzięciami, że przybysz do Warszawy z łatwością dowie się tu o godzinach odjazdu promu po Wiśle, ale już z autobusem będzie miał kłopot. Link do Zarządu Transportu Miejskiego jest bowiem wstawiony gdzieś pomiędzy Warszawskim Parkiem Technologicznym a "25000 ludzi nie musi zginąć" (chodzi o bezpieczeństwo ruchu drogowego).

Aktualności jednak nie porażają. Jeden z ważniejszych linków na stronie to relacja z ubiegłorocznej miejskiej imprezy sylwestrowej (tej, w sprawie której panie z ratusza wykłócały się z Krakowem, na czyją imprezę przyszło więcej ludzi). Interesująca i mocno wyeksponowana broszura o budżecie miasta "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy?" pochodzi z września 2006 roku, z czasów gdy w ratuszu zasiadał jeszcze Kazimierz Marcinkiewicz. Metro według portalowego "Informatora dla turystów" kursuje tylko do Placu Wilsona, czyli zgodnie ze stanem na rok 2005. W dziale "Dzisiaj zapraszamy na: koncerty i recitale" znajduje się jedna pozycja (cykliczna, więc chyba aktualna).

Jest link do bardzo ładnej strony poświęconej tegorocznym obchodom rocznicy powstania w getcie warszawskim, ale już w sprawie Powstania Warszawskiego można się zapoznać z programami obchodów... sześćdziesiątej i sześćdziesiątej pierwszej rocznicy Powstania, czyli z informacjami z lat 2004 i 2005. Potem Lech Kaczyński przestał był prezydentem miasta i nikogo to już nie interesowało.

Portal zawiera wiele błędów merytorycznych. Wśród parków narodowych wymienia Mazowiecki Park Krajobrazowy, który oczywiście takiego statusu nie ma. Kolei podmiejskich nie obsługuje spółka "PKP Przewozy Regionalne", lecz "Koleje Mazowieckie KM". I tak dalej.

Cóż, portal Warszawy wygląda tak, jak cały ratusz. Nieudolna budowla postawiona przez Lecha Kaczyńskiego na gruzach poprzedniej administracji, poprzetykana gdzieniegdzie zdjęciami uśmiechniętej pani prezydent.

Maciej Białecki
Stowarzyszenie "Obywatele dla Warszawy"

www.bialecki.net.pl
4723