Burmistrz Mikołaj, koza renifer,
stepujące anioły..., czyli VI BuA


Przez dwa tygodnie trwał VI Ogólnopolski Ekumeniczny Teatralno-Muzyczny Festiwal Bożonarodzeniowy BETLEJEM U AVETEK, organizowany przez Fundację AVE i Chór AVETKI we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Domem Kultury Świt, Wydziałem Oświaty Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Zarządem Województwa Mazowieckiego i Fundacją J&S Pro Bono Poloniae. Impreza, skupiająca wykonawców od przedszkolaków po seniorów, ze szkół, uczelni, parafii wszystkich wyznań chrześcijańskich, domów kultury, organizacji pozarządowych należy do największych w kraju - tegoroczna edycja zgromadziła ponad 2300 uczestników!

Na scenie Białołęckiego Ośrodka Kultury można było zobaczyć 19 grup teatralnych m.in. z Włocławka, Kruszyny, Borów Tucholskich, Cekcyna, Otwocka, Tczewa, Kałuszyna, Ostrowa i Legionowa i Warszawy. Najlepszy okazał się Teatr "...następny proszę!" z Liceum im. Żeromskiego w Warszawie, który zaprezentował autorską sztukę w nieszablonowy sposób nawiązującą do świątecznej tematyki. Oto mieszkańcy piekieł postanowili wykraść „pierzastym” największy skarb - gwiazdkę i tym sposobem ściągnąć do siebie zamożnych sponsorów - Trzech Króli... I choć niecne zamierzenie zostało zrealizowane, ostatecznie gwiazdka wróciła na swoje miejsce: dzieci na czas otrzymały świąteczne podarki, a w metafizycznej przestrzeni odbyło się niesamowite piekielno-anielskie dyskotekowe stepowanie. W brawurowo zagranym spektaklu (autorkami są uczennice drugiej klasy - Basia i Marta Wiśniewskie), wystąpili także nauczyciele. Jury przyznało grupie nagrodę Grand Prix, w uzasadnieniu wskazując, iż przedstawienie zrealizowano na "zawodowym poziomie".

I i II nagroda natomiast pojechała z dziecięcymi teatrami do Cekcyna (oddalonego od Warszawy ponad 350 km) oraz Kruszyna, leżącego nieopodal Włocławka. III miejsce przypadło w udziale białołęckiemu Teatrowi Emerytów z Koła Nr 14 PZERiI. Wyróżniono zespół "Pszczółki" z Przedszkola Nr 226 w Warszawie, Teatr Przedszkola SS. Służebniczek w Tarchominie, Teatr "Gloria" z Parafii św. Łukasza na Bemowie (za "niekonwencjonalne potraktowanie postaci pasterzy, którzy okazali się agentami Mossadu").

Podczas gali finałowej jurorzy zachęcali opiekunów teatrów do twórczych eksperymentów: - Niech przygotowanie spektaklu świątecznego będzie przede wszystkim zabawą, wspólną radością - podkreślał Grzegorz Reszka.

Nie wiadomo do końca, czy ktokolwiek słuchał apelów jury, ponieważ główne zainteresowanie wzbudzała AVE-meeeeetka, tradycyjnie gość honorowy Betlejem u Avetek. Zaprzyjaźniona z Avetkami koza, tym razem wystąpiła w roli... renifera, który wprowadzał kolejnych Mikołajów (zjawiło się ich na Betlejem aż 12, m.in. świeżo wybrany burmistrz Dzielnicy Białołęka Jacek Kaznowski). Każdy z nich odczytywał wyniki konkursu i wręczał laureatom dyplomy i nagrody.

Z kolei w niedzielne popołudnie 21 stycznia w pękającej w szwach sali widowiskowej Domu Kultury "Świt" podsumowano muzyczną część festiwalu. Niezwykły entuzjazm towarzyszył występowi gwiazdy wieczoru - Violi Brzezińskiej, utalentowanej wokalistce młodego pokolenia, laureatce Festiwalu w Opolu, tworzącej w nurcie muzyki pozytywnej. Radość i gorąca atmosfera przeniosły się też na ceremonię ogłaszania wyników. Z wielkim aplauzem przyjęto opinię jurorów - prof. Wiesławy Ćwiklińskiej - Ferfet, prof. Jana Węcowskiego oraz Jerzego Sznajdera - iż znacznie wzrósł poziom prezentacji konkursowych. - Przez dwa dni przesłuchań nie słyszałam kiepskich wykonań! Ważne też, że prezentacje wcale nie nużyły (a z kolędami spędziliśmy ponad 12 godzin!) - widać, że dyrygenci chórów, liderzy zespołów, opiekunowie solistów systematycznie pracują artystycznie, wciąż poszukują coraz to ciekawszych form wyrazu - podkreśla prof. Ćwiklińska, sopranistka, solistka wielu scen operowych, pedagog. Z kolei Jerzy Sznajder zauważa znaczące podniesienie poziomu wykonawczego zespołów szkolnych, które do tej pory na betlejemskim festiwalu wypadały najgorzej. Teraz dwa z nich - "Świetliki" ze Szkoły Podstawowej Nr 114 oraz "Nowy Ananas" ze Szkoły Podstawowej Nr 28 "zgarnęły" 2 pierwsze nagrody w kategorii dziecięcej.

Grand Prix festiwalu i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał przy niesamowitym aplauzie publiczności Warszawski Chór Chłopięco-Męski z AMiFC, kierowany przez prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza.

O wysokim poziomie prezentacji festiwalowych świadczy fakt, iż łącznie w części muzycznej przyznano ponad 20 nagród. I miejsca w swoich kategoriach zajęli m.in. młodzieżowa schola Shema z parafii św. Łukasza w Warszawie, chór dziewczęcy Il Canto Magnificat z Wesołej, chór Camerata Varsovia z Wyższej Szkoły im. R. Kudlińskiego w Warszawie, kwartet męski Dolces Pueris z Częstochowy oraz Chór Dębnicki z Krakowa. Nagroda specjalna pojechała do Białej Podlaskiej z chórem prawosławnej parafii św. Cyryla i Metodego.

- Cieszy fakt, iż koncerty festiwalowe gromadzą coraz więcej widzów. Chcemy, aby Betlejem u Avetek stawało się źródłem pozytywnej inspiracji; czasem duchowego ubogacenia miłością, nadzieją i wiarą, jakie płyną od żłóbka - mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes fundacji AVE. - Liczymy także na pomoc wszystkich ludzi dobrej woli w rozwoju imprezy, która być może już w przyszłym roku stanie się wydarzeniem międzynarodowym! Każdy - nic nie tracąc - może wspomóc to i inne wartościowe edukacyjno-artystyczne przedsięwzięcia naszej fundacji - organizacji pożytku publicznego poprzez przekazanie na naszą rzecz 1% podatku. Taka pomoc nic darczyńcę nie kosztuje, a zwiększa potencjał dobra.

Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z tej możliwości, powinni wpłacić w banku lub na poczcie obliczoną kwotę 1% podatku na konto Fundacji AVE, Al. Jerozolimskie 125/127, 02-017 Warszawa, konto: 14 1060 0076 0000 3200 0102 1184. Następnie wypełniając zeznanie roczne (PIT) należy wpisać kwotę dokonanej wpłaty. Po dopełnionych formalnościach można cieszyć się z dobrego uczynku! Lista darczyńców oraz informacje o wysokości i sposobie wykorzystania środków z funduszu 1% będą systematycznie publikowane na stronach internetowych - www.avetki.alleluja.pl. Należy też oczekiwać na specjalny list z Fundacji AVE.

(mp)

8098