Konkurs wiedzy o Brazylii

10 i 11 marca w L Liceum Ogólnokształcącym im. Ruy Barbosa przy ul. Burdzińskiego 4 odbyła się VIII edycja Konkursu wiedzy o Brazylii.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich, a patronuje mu Ambasada Brazylii w Polsce, Studium Latynoamerykańskie Uniwersytetu Warszawskiego oraz Towarzystwo Polsko-Brazylijskie. Z ramienia szkoły organizatorem konkursu jest nauczycielka matematyki, Anita Witek.

Podobnie jak w latach ubiegłych, ze względu na duże zainteresowanie, konkurs przeprowadzono w dwóch turach: 10 marca odbył się konkurs wewnętrzny, w którym wzięli udział uczniowie klas pierwszych L LO, a 11 marca - konkurs ogólnopolski.

W konkursie ogólnopolskim startowało sześć 2-osobowych drużyn z różnych szkół ponadgimnazjalnych. Jedną szkołę mogła reprezentować tylko jedna drużyna. Rywalizacja przebiegała dwuetapowo.

W I etapie drużyny rozwiązywały krótki test wiedzy o Brazylii z następujących tematów:

1. Emigracja Polaków do Brazylii
2. Kultura-korzenie etniczne Brazylii
3. Odkrycie Brazylii

II etap polegał na prezentacji wybranego zagadnienia oraz wiersza ułożonego przez uczniów na temat Brazylii. W tym roku, jako temat prezentacji można było wybrać jedną z następujących dziedzin:

1. Literatura Brazylii.
2. Architektura Brazylii.
3. Fauna i flora wybranego regionu Brazylii.

Wystąpienia uczestników konkursu oceniało jury, w skład którego wchodzili: Konsul Generalny Ambasady Brazylii w Polsce, Fatima Cristansen, attaché do spraw wojskowych, José Cabral, dyrektor departamentu kultury Ambasady Brazylii w Polsce, Almir Gonçalvez, prezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego, Stanisław Pawliszewski, wiceprezes Towarzystwa Polsko-Brazylijskiego, Waldemar Kluza, Natalia Klidzio z Instytutu Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor L LO im. Ruy Barbosa, Wiesław Włodarski, nauczycielka języka portugalskiego, tłumacz przysięgły, Grażyna Misiorowska oraz nauczycielka języka niemieckiego, Ewa Szmakfefer-Kuszewska.

W tym roku w obu konkursach, wewnętrznym i zewnętrznym, wzięło udział po 6 drużyn. Jako temat prezentacji, największą popularnością cieszyła się „Fauna i flora wybranego regionu Brazylii”. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością w sposobie prezentowania wybranych tematów. Wykorzystywali różne techniki wizualizacji komputerowej, mieli ciekawe rekwizyty, np. zielonego węża boa (oczywiście nieprawdziwego) oraz stroje, np. jedna z uczestniczek, Małgorzata Kowal z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie przebrana była za małpkę z brazylijskiej dżungli.

Drużyna nr 5 w konkursie ogólnopolskim, czyli Piotr Węgrzynowicz i Piotr Szefer z I Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, zaprezentowała roślinność i świat zwierzęcy Amazonii. Z pięknymi zdjęciami bujnej, dzikiej roślinności świetnie współgrała muzyka Edwarda Griega i Antonio Vivaldiego. Prezentacja miała wyraźnie ekologiczne przesłanie. Mogliśmy się z niej dowiedzieć, że 1/3 tlenu kuli ziemskiej uwalniana jest przez drzewa puszczy amazońskiej. Bardzo ciekawa była też prezentacja, dotycząca architektury Brazylii. Aleksandra Wicik i Maciej Szarawarski z LO Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” w Piekarach przedstawili zarówno architekturę barokową miast zakładanych przez portugalskich zdobywców, jak i supernowoczesną architekturę Brasilii. Jury miało więc trudne zadanie. Wyniki pracy komisji ogłosił dyrektor Wiesław Włodarski.

W konkursie wewnętrznym zwyciężyły uczennice klasy I B, Marta Olbryś i Natalia Cituk.
W konkursie ogólnopolskim klasyfikacja przedstawiała się następująco:

I miejsce - Małgorzata Kowal i Dominik Chlebek z XVI LO w Krakowie.
II miejsce - Sylwia Kozioł i Piotr Morawski z Katolickiego LO Księży Pallotynów w Chełmnie.
III miejsce - Piotr Węgrzynowicz i Piotr Szefer z I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie.
IV miejsce - Aleksandra Wicik i Maciej Szarawarski z LO Centrum Edukacyjnego "Radosna Nowina 2000" w Piekarach pod Krakowem.
V miejsce – dwie drużyny ex aequo - Karolina Szamlewska i Maria Gasińska z V LO w Gdańsku-Oliwie oraz Marta Saran i Joanna Lipska z Zespołu Szkół w Gródnie koło Chełmna.

Zwycięzcy konkursu, Małgorzata Kowal i Dominik Chlebek z XVI LO w Krakowie nie kryli radości. Wraz z opiekunką, nauczycielką geografii, Elizą Wojtasik już drugi raz brali udział w brazylijskiej rywalizacji. W zeszłym roku zajęli 3 miejsce.

- Jesteśmy z klasy o profilu biologicznym – powiedziała Małgorzata Kowal – dlatego wybraliśmy jako temat prezentacji „Faunę i florę Brazylii. Chcieliśmy naszym występem przyczynić się do ratowania lasów amazońskich, które są wycinane i niszczone. Nasza prezentacja to ekologiczne SOS.

Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Ambasada Brazylii w Polsce. Konkurs organizowany przez L LO im. Ruy Barbosa jest nie tylko świetną formą popularyzacji wiedzy o Brazylii, ale również rozbudza ogólną ciekawość świata. Z pewnością ci młodzi ludzie, którzy rywalizowali ze sobą w 50. Liceum w przyszłości będą chcieli poznać osobiście Brazylię i odpowiedzieć sobie na pytania zawarte w wierszu zaprezentowanym przez laureatów III miejsca, Piotra Węgrzynowicza i Piotra Szefera z Krakowa:

Kim jesteś?
Powiedz mi…Kim jesteś?
Tajemną krainą...?
Ludzkim cierpieniem...?
Świata potęgą...?
Życia wspomnieniem...?
Piękną kobietą...?
Odkrywców dążeniem...?
Bogactw kopalnią...?
Marzeń spełnieniem...?
Karnawału królową...?
Chciwych pragnieniem…?
Zwykłą kolonią...?
Indian schronieniem...?
Samby ojczyzną…?

Joanna Kiwilszo.
7493