Magia teatru

"Szkoła osobliwa" - tak w tytule monografii Państwowego Liceum Technik Teatralnych nazwał placówkę jej absolwent z 1963 roku Mirosław Kossakowski. Wśród 541 absolwentów są m.in.: Krzysztof Kieślowski (1962 - specjalność: malarstwo dekoracyjne) i Maciej Wojtyszko (11965 - malarstwo dekoracyjne). Zamknięta w 1969 roku szkoła, dzięki staraniom absolwentów odrodziła się jako Studium Techniki Teatralnej - 3-letnia Policealna Szkoła Artystyczna. Okazją do spotkania ludzi z obu szkół i prezentacji wybranych prac z ich dorobku stała się wystawa, otwarta 5 listopada w Praskim Centrum Wystawowym.

Podczas wernisażu absolwenci mówili o tym, że zadzierzgnięte w latach nauki więzi są nadal żywe. "Szkoła dała nam przyjaźń, miłość do teatru i sztuki"- wyznała Jolanta Szymańska, której małżonek, Zbigniew Pietrzykowski jest autorem ekspozycji. Urszula Rojek, twórczyni prezentowanych na wystawie peruk, podkreślała, że do ich wykonania potrzebny jest artysta; brak fachowców z tej dziedziny boleśnie odczuwają teatry. Maciej Wojtyszko (na zdjęciu) zwrócił uwagę na inny aspekt: "Teatr to magia, która udaje się, gdy jest wielu ludzi, współpracujących ze sobą... Bardzo trudno jest odtworzyć kulturę, która zaginęła. Dobrze, że ta sztafeta jest podtrzymywana". Podtrzymywaniu więzi służą wspomniane przez Mirosława Kossakowskiego comiesięczne spotkania w gościnnej Herbaciarni Angielskiej, przy ul. Kasprowicza na Bielanach.

Państwowe Liceum Technik Teatralnych, a teraz Studium Technik Teatralnych, kształci specjalistów w wielu kierunkach: charakteryzacja, perukarstwo, malarstwo teatralne, krawiectwo teatralne, akustyka, oświetlenie sceny. Tomasz Kościuszko przekonywał zwiedzających wystawę, że najbardziej teatralnym zawodem jest modelatorstwo. Dziełem modelatora są elementy dekoracyjne sceny (mur, kominek, baszta zamkowa), miecze, biżuteria, korony, maski, wytwory metaloplastyki i papieroplastyki, nawet nakrycia głowy (nie: peruki).

Bogaty zestaw takich akcesoriów można oglądać do 6 grudnia w Domu Kultury "Praga", ul. Dąbrowszczaków 2.


K.
3895