Rada wielu

Problem podwyżki żłobkowej wraca

Wiele miesięcy temu powiedziałem z mównicy kilka słów, które zachowały się w stenogramie z Rady Warszawy:

"I jeżeli chcecie wprowadzić jakiś jasny, spójny system, to nie piszcie projektów uchwał na kolanie. Zastanówcie się jak to zrobić, żeby pod względem legislacyjnym było zrobione porządnie. Bo ja uważam, że każdy rodzic, czy każda grupa rodziców, która zaskarży ten projekt uchwały wygra w sądzie. A wtedy będzie poważny problem budżetowy (...) nie będzie podstawy finansowania żłobków, jeżeli ta uchwala zostanie przez sąd uchylona. A nie wątpię, że prędzej czy później tak będzie."

Była to moje wystąpienie podczas dyskusji nad zaproponowanym przez Hannę Gronkiewicz-Waltz projektem uchwały drastycznie podwyższającej opłaty za żłobki. W ubiegłym tygodniu, na wniosek grupy rodziców, sąd uchylił tę właśnie uchwałę. Urzędnicy Pani Prezydent nie chcieli na ostatnim posiedzeniu Rady Warszawy ustosunkować się do tego wyroku. Czekają na analizę jego uzasadnienia.

Kiedy kolejny raz okazało się, że racja jest po mojej stronie, a nie Hanny Gronkiewicz-Waltz, Pani Prezydent zamyka oczy i powtarza, że wszystko jest w porządku...

Maciej Maciejowski
radny Rady Warszawy
www.maciejowski.pl

2018