Rok za nami

Pierwszy felieton w nowym 2006 roku należałoby poświęcić wstępnej ocenie wydarzeń w północnopraskim samorządzie. Pełna ocena będzie możliwa dopiero po ogłoszeniu tak ważnego dokumentu, jakim jest wykonanie budżetu za rok ubiegły. Dziś mogę się jedynie pokusić, w oparciu o domowe archiwum, o retrospektywny przegląd najważniejszych doniesień medialnych o Pradze z ubiegłego roku, które przebiły się do warszawskich dzienników.

Styczeń

Jako pierwsze w ubiegłym roku pojawiły się - podane przez wszystkie centralne dzienniki - informacje o zakończeniu po trzech latach remontu kamienicy przy Ząbkowskiej 11 ( remontu, który rozpoczął się jeszcze w trakcie, gdy byłem dyrektorem zarządu dzielnicy Praga Północ) i walce o utrzymanie miśków na wybiegu przy al. Solidarności, zagrożonych - jak sądzono - przy rozpatrywaniu koncepcji przebudowy placu Weteranów 1863 roku (temat zamarł - jak wiele innych na Pradze. Podobno w okolicach 2010 roku coś będzie budowane).

Pod koniec miesiąca media odnotowały batalię o utrzymanie praskich liceów przeznaczonych do likwidacji przez zarząd dzielnicy pod kierownictwem burmistrza Sosnowskiego - opór okazał się skuteczny Z planów nic nie wyszło. Styczeń przynosi także początek rozbiórki kina Praha.

Luty

Na początku miesiąca "Życie Warszawy" poinformowało, iż z powodu błędów urzędników opóźni się remont ronda Starzyńskiego. Ta sama gazeta dostrzegła "wyżerkę" praskich notabli z okazji otwarcia studni oligoceńskiej przy zbiegu ulic Łochowskiej i Siedleckiej.

Marzec

"Życie Warszawy" odnotowuje powrót po dwóch latach siedziby straży miejskiej na Pragę Północ przy ulicy Młota i drugie miejsce VIII LO im. Władysława IV w rankingu najlepszych liceów Warszawy. "Gazeta Wyborcza" publikuje ranking gimnazjów w Warszawie. Najlepsze oceny otrzymuje Gimnazjum przy VIII LO im Władysława IV na Pradze, obecnie przewidywane do likwidacji.

Kwiecień

1 kwietnia. Niestety, z tej okazji nie było nam do żartów. Warszawę obiegła informacja, że komenda policji opuszcza budynek przy Cyryla i Metodego i przenosi się do opuszczonych koszar przy Jagiellońskiej 49. Tego samego dnia dowiedzieliśmy się też, że mężczyźni mieszkający na Pradze żyją najkrócej. Kolejne złe informacje z tego miesiąca to oddanie z budżetu dzielnicy dwóch milionów złotych do budżetu miasta. Była też jedna dobra wiadomość - rozstrzygnięcie konkursu na projekt zagospodarowania placu Weteranów 1863. (Budowa miała się rozpocząć w 2006, a zakończyć w 2007. Dziś już wiadomo, że jeżeli kiedykolwiek się zacznie, to nie skończy przed rokiem 2010.)

Maj

Miesiąc ten przynosi zapowiedzi ważnych inwestycji, urząd Praga Północ rozpoczyna przymiarki do remontu Ząbkowskiej 4 i Ząbkowskiej 36 w ramach rozpoczętego przeze mnie programu rewitalizacji Pragi, ZDM zapowiada poszerzenie w 2006 Wybrzeża Helskiego na wysokości ZOO. Znając mobilność tej ekipy nie bardzo w to wierzę.

Czerwiec

Z dużą pompą otwarta zostaje czołowa inwestycja burmistrza Sosnowskiego - wydział obsługi mieszkańców. Całe to przedsięwzięcie wraz z nieustającym remontem budynku przy Kłopotowskiego 15 pochłonęło już kwotę ponad 12 milionów złotych, a końca prac nie widać - kolejne środki przewidziane są w budżecie na 2006 rok. Organizacje pozarządowe organizują już drugi z rzędu festiwal "Sąsiedzi dla sąsiadów" przy ulicy Inżynierskiej.

Lipiec

Otwarcie siedziby Prokuratury Okręgowej przy ulicy Szwedzkiej, rozpoczęcie budowy kinowego multipleksu w miejsce kina Praha przez firmę MAX Film i zapowiedź budowy podziemnej sali gimnastycznej przy VIII LO im. Władysława IV (inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła, a już notuje duży poślizg) - to ważne wydarzenia w życiu Pragi. W tej beczce miodu pojawiła się jednak łyżka dziegciu, którą było ujawnienie wyników kontroli władz miasta (odnotowały to wszystkie dzienniki). Kontrola wykryła nieprawidłowości przy wydatkowaniu środków z budżetu dzielnicy na kwotę prawie 200 000 zł. Sprawa trafia do prokuratury.

Sierpień

Odejście z Zarządu Dzielnicy Praga Północ wiceburmistrza Zdzisława Sipiery, wybranego w połowie czerwca na burmistrza Woli. "Gazeta Wyborcza" rozpoczyna interesującą debatę "Warszawa – dwa miasta" gdzie ukazywane są różnice obu części Warszawy, ale i szanse rozwojowe Pragi.

Wrzesień

1 września ujawniona zostaje sprawa przydziału mieszkania dla syna naczelnika biura zarządu Pragi Północ Kazimierza Konopko. Odbywa się drugi piknik artystyczny na ulicy Ząbkowskiej i wybory do Parlamentu ( Praga notuje w nich najniższą frekwencję). Miesiąc ten przynosi także mocno eksploatowaną przez media awanturę o transport do szkół dzieci niepełnosprawnych.

Październik

Przenosiny Urzędu Skarbowego dla dzielnicy Praga Północ z ulicy Mycielskiego do dawnego PDT Praga przy Jagiellońskiej 15, wernisaż Małgorzaty Czernik w galerii konferencyjnej urzędu dzielnicy oraz alarm mediów o braku postępu prac przy przebudowie ronda Starzyńskiego to hity października.

Listopad

Miesiąc ten przynosi wiele znaczących wydarzeń. Obchody 120-lecia istnienia Liceum im. Władysława IV, obchody 211. rocznicy Rzezi Pragi i 90-lecie istnienia Towarzystwa Przyjaciół Pragi. Następują poważne zmiany w północnopraskim samorządzie: Kazimierz Konopko zostaje nowym wiceburmistrzem Pragi Północ, a radny Jacek Wachowicz nowym przewodniczącym rady. "Rzeczpospolita" kwituje to krótko "PiS bierze wszystko". "Życie Warszawy" ujawnia także przydział mieszkania dla syna radnej PO Hanny Jarzębskiej, która po tej publikacji opuszcza szeregi swojej partii.

Grudzień

Koniec roku przynosi informację o zagrożeniu budowlanym w kamienicy przy Sprzecznej 8 ( przypomina mi się analogiczna sytuacja odnośnie Targowej 32). PiS monopolizuje pełnię władzy w północnopraskim samorządzie, zrywając ostatecznie koalicję z PO i usuwając przewodniczących komisji z innych opcji politycznych.

"Gazeta Wyborcza" zastanawia się czy "czwórka" wróci na Pragę oraz kiedy zostanie odbudowana synagoga przy Jagiellońskiej. Podsumowywać nie będę, indywidualne oceny pozostawiam Szanownym Czytelnikom, życząc Państwu, a także redakcji NGP wszelkiej pomyślności w nowym 2006 roku.


Ireneusz Tondera
radny woj. mazowieckiego
przewodniczący klubu
radnych SLD
8835