Rada wielu

Pomysł Gronkiewicz-Waltz: wietnamskie budki zamiast FSO

Ostatnia merytoryczna sesja Rady Warszawy przez okresem urlopowym przebiegła pod znakiem absolutorium dla Hanny Gronkiewicz-Waltz za wykonanie budżetu w 2010 r. oraz przygotowań do Euro 2012.

Występując w imieniu klubu radnych PiS podczas debaty na temat stanu przygotowań do mistrzostw, podkreślałem właściwie całkowitą rezygnację władz miasta z zapowiadanych inwestycji infrastrukturalnych. Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz w swojej prezentacji skupił się na organizacji samego turniej piłkarskiego. W 2007 r. Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiadała, że dzięki organizacji Euro 2012 w Warszawie znacząco poprawi się standard życia, podobnie jak miało to miejsce w Atenach, Barcelonie czy Seulu. Mówiła też, że Praga będzie miała inwestycyjne pierwszeństwo przed innymi dzielnicami.

Miał powstać Most Krasińskiego, dawno już Most Północny, obwodnice (miasta i śródmiejska), druga linia metra, nowe linie tramwajowe... Nie powstaną nawet nowe toalety publiczne. Wieża Eiffla w Paryżu powstała z okazji światowej wystawy Expo. Dziś jest symbolem tego miasta. Symbolem Warszawy stanie się płachta maskująca, którą Pani Prezydent chce zasłaniać zrujnowane praskie kamienice.

Podczas debaty nad udzieleniem Hannie Gronkiewicz-Waltz absolutoriom przypomniałem, że w ubiegłym roku na Pradze wyremontowano pobieżnie osiem kamienic za niecałe 6 milionów złotych. W tym czasie na funkcjonowanie urzędu dzielnicy wydano 18 milionów, z czego na same pensje dla urzędników 15 milionów... Z pieniędzy podatników zapłacono 450 000 zł za przygotowanie przez prywatną firmę wniosku aplikacyjnego o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, chociaż w tym samym celu zatrudniono cały sztab nowych urzędników. Walkę o ESK 2016 stolica przegrała z Wrocławiem. I trudno się dziwić, skoro jednym z niewielu pomysłów Hanny Gronkiewicz-Waltz była "Homo - Warszawa" oraz urządzenie wietnamskiej gastronomii na terenie upadłej fabryki FSO.*

Dyskusja nad przygotowaniami do Euro 20102 została zamknięta przez radnych Platformy. Także głosami PO i SLD Hanna Gronkiewicz-Waltz otrzymała absolutorium. *Wniosek aplikacyjny str. 47.


Maciej Maciejowski
radny Rady Warszawy
www.maciejowski.pl

4211