Przychodnia dla Zwierząt

Nie wszystko jest na sprzedaż przez całą dobę

Palikot atakuje Leszka Millera za więzienie Si Aj Ej (CIA) bo od tego zależy bezpieczne Euro 2012. Panie Januszu, spokojnie, były premier też nie jest moim liderem ale: primo voto, terroryzm nawet islamski nie zna litości i żadnych zasad. Żeby z nim walczyć trzeba wykazać się też ich brakiem. Przykładem Rosja i

Niemcy w czasie wojen, a dziś kumple. I kto podpisuje kontrakty poza Polską?

Secundo voto, tajność własnych służb specjalnych dlatego jest tajna, bo tak ma być.

Tertio voto, ani Rumuni ani Węgrzy nie pisnęli w sprawie swoich aj i ej, ani Mru, Mru, a nie chodzi o popularny kabaret. I nie pisną - zasada druga. Quattro voto, polityk może mieć niewyparzoną gębę, ale musi mieć wyparzone ręce, zwłaszcza gdy nimi manipuluje. Gdakania sejmowe mają służyć dobru Polski. Pilnuj Pan, abyśmy nie sprzedawali się więcej pozornym aliantom, bo co było to już było. Leszek Miller jest naszym rodakiem, a elastyczny Obama ze sztywnym Putinem i Frau Merkel - nie. A trzeba iść do przodu bez czadu marihuany, socjotechnik i trzymać ze sobą, a nie udostępniać naszego terytoriom do niecnych celów w przyszłości. Tych, co sprzedali, odsuwać po cichu. Polska Podziemna, wiedziała co robić z kapusiami. Rozdzielaj Pan nadal szanowne państwo od kleru. Usprawniaj gospodarkę i usuwaj urzędnicze bagno. Polityka to coś, czego Pan sam chciał i wiele niechcianych małżeństw jeszcze przed Panem. Dlatego wyżej było voto. Bądźmy jak Izraelczycy - gdziekolwiek - zawsze razem. Nie sprzedawajmy się obcym. W przyrodzie, jak co roku, afera kleszczowa.

Proszę Szanownych Państwa, bardzo proszę nie czekać, aż rozwiną się objawy apatii, wymiotów, biegunki, chwiejnego chodzenia, temperatury powyżej 39oC, mierzonej w odbycie, braku apetytu, krwiomoczu. W apteczce powinien zawsze czekać prywatny termometr pupila.

Wszystkie te objawy zwykle zbiegają się nagle. Krew mnie zalewa, jak późną nocą lub wczesnym rankiem słyszę nieodmiennie zdenerwowany głos, że: bardzo przepraszam, że w nietypowych godzinach (czwarta rano, dwudziesta druga, trzecia, czwarta itd.), mój pies od tygodnia zachowuje się jakoś dziwnie. Jaka temperatura? Nie wiem. Ma pan/pani termometr w domu? Nie. Jak w czasie przeznaczonym także na mój sen, będąc obok zdenerwowanej kobiety mam zmierzyć podstawowy parametr pacjenta?

Większość lekarzy weterynarii pracuje jednoosobowo lub w nielicznych zespołach w określonych godzinach. Są to przedziały czasowe od 8 do 20. Mój 12-19. Wykonujemy zawód służebny, dlatego nasze komórki są włączone praktycznie przez całą dobę. Są włączone dlatego, aby postawić diagnozę bez badania pacjenta i skierować do punktów całodobowych w naprawdę wyjątkowo ciężkich i nagłych przypadkach. Opieramy się na sugestiach właścicieli. Niestety, proszę Szanownych Państwa często kłamliwych, z powodu wstydu z zaniedbania. Dlatego proszę w imieniu przedstawicieli naszej profesji o nienadużywanie naszej prywatności i miru domowego. Jeżeli już, to o mówienie prawdy od początku do końca. Najchętniej pomagamy w godzinach przeznaczonych na pracę. Babeszjoza nie już chorobą tajemniczą. Większość nocnych lekarzy wie, jak ją diagnozować i poprowadzić pierwsze zabiegi. Jest to standard. Całodobowe marmury i sekretariat w dłuższej kuracji kosztują. W zaufaniu do lekarza weterynarii musi być wzajemność. Ja przynajmniej liczę na to, że właściciel mojego pacjenta nie jest kretynem ani chamem i nie będę miał w nocy 10 nieodebranych połączeń z jednego numeru.

Proszę zadać sobie pytanie, czy ktoś z Was dzwoni do ludzkiego lekarza pierwszego kontaktu przez całą dobę? Prawda, że nie. Bo jest świadomość istnienia pogotowia. Weterynaryjnym pogotowiem są przychodnie całodobowe i proszę o tym pamiętać.

Ale do meritum. Mamy coroczny wysyp kleszczy. Roznoszą wiele chorób, głównie u psów. Borelioza i babeszjoza to klasyka gatunku co najmniej od 15 lat. Jeżeli po słonecznych dniach nowego roku stwierdzicie, że z Waszym pupilem nie jest dobrze, proszę o zmierzenie temperatury i jak najszybszy kontakt z lekarzem - przypominam weterynarii - który jest do dyspozycji.

Pozdrawiam Was wszystkich i przypominam o zabezpieczaniu przed atakiem kleszczy. Tak będzie najprościej.

lek. wet. Zygmunt Kosacki

5124