Przychodnia dla Zwierząt

Koty a kleszcze i toruńskie odchody

Proszę Szanownych Państwa. W ofercie licznych programów telewizyjnych istnieją dwa programy, które zasługują na polecenie - tvp Historia i tvp Kultura. Po roku oglądania nabrałem szacunku.

Żadne TVN-ki, Polsatki, Jedyneczki i Dwójeczki, Trwamy i Pulsy nie podają takiej ilości faktów, dzięki którym jasne stają się przyczyny naszej odwiecznej narodowej biedy, braku politycznych przyjaźni i autostrad.

Prawda jest prosta: jesteśmy zdani na siebie w swoich małych gminnych ojczyznach i nie ma nic za darmo.

Każdy festyn i promocja kosztuje. Tym bardziej dziwię się panu Rydzykowi z tytułem księdza, że zapomniał o historii i kulturze swojego Kościoła i mojej Polski.

Komu służysz,chłopie?!
Mniemam, że pogoń za pieniędzmi i sławą, wynikają jedynie z obciążenia masą portfela, a nie kłopotów osobistych lub z kobietą. Pamiętajmy: Kultura i Historia. Onegdaj przekazywałem Szanownym Państwu informacje na temat kleszczy.

Aliści "Kocie lobby" domaga się bardziej szczegółowych danych, mylnie sądząc, że KOT to PIES.

Proszę Szanownych Państwa Kot to nie Pies. Aliści każde zwierzę z rodziny ssaków należy poddać profilaktyce przeciwkleszczowej. Dlaczego?

"Lobby Psiemu" przypominam, że obecność kleszczy może spowodować śmiertelną babeszjozę - chorobę pierwotniaczą, kuzynkę malarii oraz boreliozę - groźną chorobę bakteryjną z grupy krętków.

Borelie są kuzynami, hm, raczej braćmi, ojcami z upiornego zakonu - syfilisu! powodującymi spustoszenie w nerkach, stawach, mózgu i w mięśniu sercowym. Ponieważ choroba ma proces przewlekły, bezobjawowy, w pierwszych latach często umyka przyczynowym domniemaniom właścicieli i lekarzy weterynarii. Podsumujmy - pies może zachorować na babeszjozę i boreliozę.

Dodam, że jest jeszcze jedna możliwość: ze względu na brak danych w fachowym piśmiennictwie, domniemuję na podstawie praktyki, że sporadyczne porażenia rdzenia kręgowego u młodych psów mogą być spowodowane przez wirus zakaźnego zapalenia opon rdzenia kręgowego i mózgu, które dotyka ludzi. Ważna informacja dla "Kociego Lobby" - proszę zabezpieczać!

Mimo że u tego gatunku nie stwierdza się gwałtownej w przebiegu babeszjozy, to borelie mogą zacząć swoje żniwa. Koty mogą zapadać na boreliozę. Przypomnę, że dawka przeciwkleszczowa, będzie działać 28 dni czyli 4 tygodnie, a nie miesiąc. Ta sama dawka w stosunku do pcheł, zadziała w okresie 3 miesięcy.

Podsumujmy. Kot może zachorować na boreliozę!

Dla "Lobby ludzkiego" - jesteśmy narażeni na dwie choroby przenoszone przez kleszcze. Na boreliozę i wirusowe zapalenie opon mózgowych i rdzenia kręgowego. W każdym przypadku obecności kleszcza na naszym ciele, sugeruję wizytę u lekarza medycyny i w każdym przypadku w 4-8 tygodni po fakcie spotkania z kleszczem, sugeruję badanie krwi w kierunku boreliozy.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4778