Przychodnia dla Zwierząt

Smród od głowy, a kleszcze trzymają się dzielnie

Proszę Szanownych Państwa, oglądając programy wyłaniające talenty muzyczne, gołym okiem widać, jaki w nas drzemie potencjał. Młodzież najczęściej występuje przed publicznością po raz pierwszy w życiu. A poziom wykonania bardzo wysoki. Wielu chylę czoła. Aliści patrząc na ten fenomen od strony powinności państwa polskiego, to już nie jest tak wesoło. Nie słyszę o zaangażowaniu szkół, ośrodków kultury. Nie słyszę o konkursach i festiwalach. Czyżbyśmy przestali stawiać na młodzież? A gdzie inne pola do rozwoju? Dziwi mnie, że marszałek i wicemarszałkowie Sejmu mogą sobie sami przyznawać nagrody. Ostatnia była za "ciężką pracę" po tragedii smoleńskiej. Dla mnie - symbolu bałaganu i braku profesjonalności najważniejszych ludzi i służb. Nagrodzony został m.in. Bronisław Komorowski. W Sejmie brakuje młodych odpowiedzialnych ludzi. Sejm ma być głównym X-faktorem.

W przyrodzie nastała wiosna. Poprawiła się pogoda. Do życia budzą się rośliny i....kleszcze. Muszę na ten raz przerwać cykl felietonów o osłuchiwaniu, ponieważ wielu z nas zapomniało o tych groźnych owadach.

Proszę Szanownych Państwa, z kleszczami naprawdę nie ma żartów. Swoim klientom od lat wpajam sprawdzoną zasadę, że rozpoczęcie profilaktyki przeciwkleszczowej należy rozpocząć z pokazaniem się pierwszego styczniowego słońca. Proszę nie wierzyć w zabójcze działanie zimna. Zimno konserwuje. Właśnie z tego powodu wymyślono lodówki i zamrażarki. Medycyna wykorzystuje zimno do wieloletniego przechowywania plemników i zarodków. Zima to okres anabiozy termicznej bez utraty życia. Ich ok. 2-letni cykl rozwojowy przebiega następująco: ze złożonego jaja wylęga się larwa. Larwa po napiciu się krwi przeistacza się w nimfę. Nimfa po napiciu się krwi przeistacza się w imago, czyli postać dorosłą, a imago - po napiciu się krwi - gotowe jest do kopulacji i złożenia jaj. Proste.

Kleszczy przybywa. Liczba zachorowań ludzi i zwierząt zwiększa się. Przyczyną jest m.in. zaprzestanie uprawiania ziemi. Zamiast pól uprawnych widzimy budowy domów i osiedli lub zarastające nieużytki. To sprzyja rozwojowi owadów. Co ważne, obecność niezabezpieczonego psa i kota poskutkuje obecnością insektów w domu i jego bezpośredniej okolicy, czyli zagrożeniem dla nas samych. Niestety, posiadając zwierzaka, musimy po stronie stałych wydatków domowych dopisać kwotę na środki przeciwkleszczowe. Pierwszego pacjenta z babeszjozą miałem 15 stycznia. Zarażenie nastąpiło 7-8 stycznia, temp. powietrza - 18 oC, śnieg i piękne słońce, które zachęciło do spaceru nad Wisłą. Obecnie ilość zachorowań idzie w dziesiątki.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4508