Przychodnia dla Zwierząt

Igraszki z ogniem

Proszę Szanownych Państwa, chrześcijańska Europa rozpoczęła niechcący wojnę z islamem. Po Afganistanie, Gruzji, Iraku, Kuwejcie, Czeczenii dołączyliśmy do awantury w Libii.

Naturą chęci zysku ukrytego w dotacjach Unii Europejskiej i pomocy krajom biednym jest naruszenie doboru naturalnego. Nie oceniamy tej sytuacji rozsądnie, ponadto stymulujemy przyrost populacji z gruntu nam wrogiej. Sypiemy "mannę z nieba" na islam, z którym nikt nigdy nie wygrał.

W chwili, gdy religia doprowadza do autodestrukcji kraje muzułmańskie, Europa powinna przeznaczyć wojenne pieniądze na rozwój technologii uniezależniających nas od ropy naftowej.

... Zginie wielu wspaniałych ludzi, także naszych. Za chęć zrobienia porządków nie na swoich terytoriach, moim zdaniem, rozszerzymy zasięg terroryzmu. Przykładem Rosja, dumnie oponująca przeciwko działaniom Unii i USA, ale jednocześnie gniotąca Czeczenię.

Wróćmy jednak do rozważań medycznych. Zapalenie płuc to choroba spotykana stosunkowo rzadko u psów i kotów. Powodowana jest najczęściej przemarznięciami, wędrówką larw nicieni, chorobami wirusowymi i chlamydiami. Istotą choroby jest powstanie wysięku w pęcherzykach płucnych i zmniejszenie powierzchni oddechowej. Początkowe objawy to wzrost temperatury, osłabienie połączone z posmutnieniem i apatią. Wysięk wypełniający pęcherzyki płucne ma tendencję do krzepnięcia. Za proces ten odpowiedzialny jest włóknik, ten sam, który bierze udział w krzepnięciu krwi. Na tym etapie pojawia się duszność i kaszel. Organizm próbuje oczyścić tkankę w sposób mechaniczny, jednocześnie stymuluje układ odpornościowy do zwalczania infekcji. Skrzepnięty wysięk jest bardzo groźny. Przypomina twardą masę, trudną do usunięcia. Zwierzak musi włożyć wiele energii w rozpuszczenie i wykrztuszenie wydzieliny.

Diagnoza nie jest trudna do postawienia: nad płucami słychać charakterystyczne świsty i trzeszczenia. Opukiwanie wykazuje zmianę odgłosów w zarysie płuc. W przypadkach wątpliwych można wykonać zdjęcie RTG.

W terapii najczęściej stosuje się antybiotyki, środki krwiotwórcze, rozszerzające oskrzela. W zależności od fazy zapalenia płuc stosujemy środki przeciwkaszlowe i ułatwiające rozrzedzanie i odkrztuszanie wydzieliny.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4136