Przychodnia dla Zwierząt

Te, co grają i śpiewają - Steczkowska, Hołdys, Wiśniewski u Lisa

Proszę Szanownych Państwa Dzięki Tomaszowi Lisowi "Na żywo" uświadomiłem sobie żywo, dlaczego jako żywo od lat nie słucham radia Zet. Okazuje się, że w tej stacji po raz drugi selekcjonerem utworów muzycznych jest Wojciech Jagielski. Propagator wszechobecnej umta, umta. Wampir wrażliwości słuchacza.

W dawnych rozmowach z kompozytorem Jarosławem Dobrzyńskim, Lorą Szafran, Wojciechem Zielińskim staraliśmy się znaleźć popularne stacje radiowe i telewizyjne, w których można regularnie posłuchać Chopina czy Bacha. Klęska.

W pamięć zapadły mi przy pożegnaniach słowa wymienionych artystów - jaka muzyka, taki naród. Proszę Szanownych Państwa, a zwłaszcza panie Wojtku Jagielski, czy widzicie jak poziom muzyki przekłada się na rzeczywistość? Jak długo gra polityczne umta, umta kolejny rząd, Sejm, Senat, opozycja, i samorządy i my sami?

Wróćmy zatem do osłuchiwania. Fonendoskop jest idealnym narzędziem do sprawdzania zdrowia narządu oddechowego. Dociskając membranę do klatki piersiowej, wnikamy w świat szmerów oskrzelowych i płucnych. U zdrowego zwierzaka usłyszymy zdrowe powiewy "eF" - bez świstów i chrobotań z rytmicznym dźwiękami, pełnymi energii "bum" "bum" zdrowego serca w tle. Mając wiadomości z poprzednich felietonów nie damy się złapać w pułapkę szmerów z przeniesienia z krtani i tchawicy. W zimowe dni zdarzy się usłyszeć zapalenie płuc (pneumonia). W ostatnich latach chorobę diagnozowałem rzadko. Z przyjemnością pochwalę właścicieli zwierzaków za coraz wyższą dbałość o szczepienia, profilaktykę parazytologiczną i zapewnianie komfortu termicznego pupilom.

Zapalenie płuc może mieć wielorakie przyczyny. Podstawową jest spadek odporności ogólnej lub narządowej. A tej przyczyną może stać się zakażenie bakteryjne, wirusowe, pasożytnicze lub grzybicze. Albo też, jako spadek po innej chorobie - alergii, chemizacji środowiska, jako odtchawicze i odoskrzelowe.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
3841