Przychodnia dla Zwierząt

Tony, szmery ....

Proszę Szanownych Państwa, zaczynam żałować, że kupiłem telewizor. Ogarnia mnie niepokój, nawet złość, gdy słucham naszych polityków. Boję się o ich zdrowie psychiczne, biorę ich wypowiedzi pod lupę....

Proszę Szanownych Państwa, zwrócę Waszą uwagę na PO i PiS, które smoleńskimi wojenkami odwracają naszą uwagę od ważnych problemów państwa. Choćby vat o 1% wyższy, a po tygodniu w sklepach o 20% drożej.

Reklama o zmowach cenowych podkreślona śmiechem, a spółki od przesyłu prądu zacierają ręce....

Zwrócę Waszą uwagę na beztwarzową, bezmimiczną partię PSL, która mnoży korzyści z korzyści bycia zawsze drugą, począwszy od czasów PZPR.

Nie wspomniałbym o PSL-u otrząsając się z niechęci do zaprzaństwa, gdyby nie wypowiedź "członka" o niezmiennych zmianach warty w partiach i ulubionych wojnach polsko-polskich pomiędzy nogami pierwszych kmieci Rzeczypospolitej. .... PSL o innych: Oni się zmieniają, a my zawsze k.... rządzimy.

Prawda. Rządzicie! Ale teraz społeczeństwo wreszcie wie, że to k..... Wy..... :) a ja też.

Osłuchiwanie - o tym obiecałem napisać. Co można osłuchać we wnętrzu zwierzęcia?

Otóż te struktury, które są przestrzenne i zawierają powietrze lub płyn. Jedną z najpiękniej umięśnionych struktur u ssaków jest serce.

Każdy za nas doświadczał zimnego dotknięcia fonendoskopu pod lewą okolicą łopatkową. Podobnie jest u zwierzaków.

One też drżą w podczas pierwszego kontaktu. Potem czując, że są badane, uspokajają się, rozluźniają i pozwalają na osłuchanie. Tony serca najlepiej słyszalne są na wysokości lewego stawu łokciowego, pomiędzy żebrami. To, co dochodzi do naszego ucha w postaci dźwięków bum, bum, bum - to prawidłowa praca serca.

Wszystko, co usłyszymy w tonach typu bum, jest prawidłowe, a dźwięki przypominające ef lub f/fu/ mogą być patologią lub początkiem patologii. Patologią akustyki serca są szmery.

Serce składa się z silnych mięśni, także ze szczelnych zaworów, które mają za zadanie zapobiegać cofaniu się wypompowanej krwi wstecz.

Jeżeli tony zastąpią szmery, czyli zamiast słyszalnego "bum" pojawi się "f", oznacza to niedomykalność zastawek. I to jest poważna wada serca. Proszę zacząć słuchać swoje serce i serca innych.

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4163