Przychodnia dla Zwierząt

Choroba Rubartha

Proszę Szanownych Państwa, poruszony w poprzednich felietonach temat krzyża wydawał się banalny i ciekawostkowy. Jestem pod wrażeniem, jakie zaburzenia psychosomatyczne może prezentować połowa Polski, wywijając symbolem wiary w czasie, kiedy nasz Benedykt tłumaczyć się musi przed anglikanami za zmorę homoseksualizmu z miejsca, z którego symbol ów pochodzi.

Wracajmy jak najszybciej do medycyny weterynaryjnej, na spokojne wody objawów i dawno opracowanego leczenia. Jak każdy wirus docelowo narządowy, zanim wywoła w nim objawy, buszuje po całym organizmie.

Zagląda do migdałów, węzłów chłonnych, nerek, płuc i gałek ocznych. U psów z obniżonym poziomem witaminy A wywołuje powierzchowne zapalenie rogówki, objawiające się zmętnieniem oka i pojawieniem się niebieskiej barwy. Co ciekawe, zaburzenie dotyczy tylko jednej gałki ocznej. Druga - pomimo procesów destrukcyjnych - pozostaje bez zmian klinicznych. Dlatego druga nazwa tej jednostki chorobowej to "choroba błękitnego oka".

Chciałbym od razu zastrzec, że nie jest to schorzenie, które występuje u kotów pod postacią identycznych objawów (błękitne oko), a wywoływane jest przez dziwoląg infekcyjny - ni to bakteria, ni to wirus, ale w rzeczy samej - chlamydium...

Choroba Rubartha ma różną dynamikę przebiegu.

Rozróżnia się postać nadostrą, w której nieszczepione szczenięta nagle padają, nie wykazując specyficznych objawów.

Postać ostra charakteryzuję się gorączką, bólami jamy brzusznej, biegunką, powiększeniem węzłów chłonnych, wymiotami. Lekarz weterynarii, spotykając się z taką gamą objawów, nie jest w stanie postawić precyzyjnej diagnozy. Zastosuje leczenie objawowe, co uchroni przed śmiercią 50 do 80 % chorych psiaków. Postać przewlekła przypomina nadużywanie płynów wysokoprocentowych lub leków przeciwbólowych z paracetamolem na czele - marskość wątroby. Diagnoza opiera się na sprawdzeniu karty szczepień. Psy nieszczepione lub nieszczepione powyżej dwóch lat mogą zapadać na tę chorobę.

W każdym zestawie szczepień podstawowych wirus choroby Rubartha jest uwzględniony.

Szanowni Państwo, po prostu szczepcie!


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4100