Przychodnia dla Zwierząt

Wychowanie obywatelskie w aspekcie wątroby

Proszę Szanownych Państwa, witam serdecznie po wakacyjnej przerwie. Mam nadzieję, że Wasze plany urlopowe zrealizowały się lub zrealizują się wkrótce. Wakacje to czas niechodzenia do szkoły. Polska polityka zachowuje się tak, jakby zabrakło podstawowej kindersztuby. Serdecznie współczuję Jarosławowi Kaczyńskiemu i rodzinom, które straciły swoich bliskich w tragedii. W zeszłym roku pochowałem obydwoje swoich rodziców, zmarłych jedno po drugim. Dużo rozumiem. Ale poszedłem na wybory, nie sterczę pod pałacem prezydenckim. Nie przeszkadza mi, że Komorowski powiedział dobrość zamiast dobro. Mam nadzieję, że potrafi zaśpiewać poprawnie hymn narodowy.

Z nadzieją też oczekuję rozsądnej polityki rządu i opozycji. Konstruktywnej gry dla dobra ogółu, a nie swoich prywatnych spraw. Pamięć i żal nie mogą zasłonić działania i myślenia o przyszłości.

Czas na zwierzęcą wątrobę. Jest umieszczona w jamie brzusznej. Zbudowana jest z komórek zwanymi hepatocytami. Te wśród gąszczu przewodów żółciowych i naczyń krwionośnych tworzą płaty, a te cały narząd. Fenomenem wątroby jest zdolność do regeneracji. Usunięty kawałek wątroby z czasem odrasta. Genialny narząd. Mnogość i skomplikowanie funkcji jest jeszcze nie zbadana. Ale to tytan pracy i bardzo zdolny konstruktor.

Wytwarza żółć niezbędną do procesów trawienia. W niej także usuwa wiele toksyn. Wytwarza białka od najsubtelniejszych dla surowicy krwi do białek budulcowych. W niej cukry złożone przekształcane są do życiodajnej glukozy.

Wytwarza czynniki krzepnięcia krwi. Prowadzi szeroko rozumianą gospodarkę tłuszczową. Jest magazynem wszystkiego, czego w organizmie zabraknie. Wspomaga działanie układu krwiotwórczego, a także nerek, biorąc na siebie ciężar przekręcania amoniaku w mocznik i kwas moczowy. W niej powstają przeogromne ilości ciepła. Wydaje się być nie do zniszczenia, ale jednak ....


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
3853