Przychodnia dla Zwierząt

ORŻ i koledzy

Proszę Szanownych Państwa, z przerażeniem stwierdzam, że jesteśmy otoczeni kolesiami. W tym roku "Miro" ... wyjątkowa polszczyzna ... Gdybym miał na imię Mirosław, dałbym w pysk temu, kto gwałci tak ładne imię i język ojczysty.

Na tegorocznych kolesi donoszą kolesie z poprzednich lat do "Rzepy" mimo państwowych klauzul tajności. W innej beczce w obronie kolesia reżysera sprzedanego za konta bankowe Amerykanom, stają kolesie artyści i dziwią się, za co?

Wszak gwałt na prawie i na nieletnich jest normą bezkarną dla tych, którzy od wieków gwałcą w polityce, w sztuce, kościele i na każdym rodzaju świecznika. Dla nich głosowaliśmy bezkarność, oddając głos czy kupując bilet. Nasz kraj jest jak dziecko. A jedno i drugie ma być święte dla wszystkich. Czas uczyć od skorupki pokolenia, że raz na cztery lata możemy nie dopuszczać kręgów "Miro", "Jaro", "Taco", "Komu"....by czuć się u siebie.

W poprzednim wydaniu NGP poruszyłem temat ostrego rozszerzenia żołądka. Opisałem przyczyny, aliści nie wspomniałem o objawach. ORŻ może być początkiem jeszcze bardziej groźnego schorzenia - skrętu żołądka. Zespół objawów w obu przypadkach jest identyczny. Chory zaczyna wykazywać niepokój. Oddaje mocz i kał w nietypowym miejscu. Widoczny jest przyspieszony oddech, ślinotok i częsta zmiana pozycji lub częste przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Właściciel bez trudu stwierdza, że coś jest nie tak. Potwierdzeniem ostrego rozszerzenia żołądka lub skrętu żołądka jest wyraźne powiększenie powłok jamy brzusznej po lewej stronie za żebrami.

Podczas skrętu żołądka i zaawansowanej postaci ORŻ zwierzę nie będzie w stanie pić wody bez jej zwracania. Będzie próbowało wymiotować, ale fermentująca treść żołądkowa nie będzie w stanie wydostać się na zewnątrz. Największym złem, jakie wyrządza organizm sam sobie, jest zaburzenie krążenia krwi. Tuż za żołądkiem umiejscowiona jest śledziona - narząd bogato ukrwiony, zajmujący się recyklingiem zużytych krwinek czerwonych, po drugiej stronie biegną naczynia odżywiające wątrobę. Powiększony żołądek uciska także na przeponę, a przez nią na płuca, zmniejszając ich powierzchnię i wydajność. Dlatego właśnie powinno się udzielić pomocy jak najszybciej. Jeżeli nie ma technicznych możliwości na szybki transport do przychodni dla zwierząt, w ostateczności należy w szczycie wybrzuszenia przekłuć powłoki ostrym narzędziem i upuścić gazy. Najlepiej, jak dysponujemy jałową igłą o rozmiarze minimum 1,2 mm, którą należy przytrzymywać dopóty, dopóki ściany jamy brzusznej nie powrócą do swojej miękkiej normy. Jeżeli jest taka możliwość, należy igłę przytrzymywać non stop do czasu spotkania z lekarzem. Dobre efekty daje wstrzyknięcie 100-500 ml 40% alkoholu, a także płynów, które w swojej nazwie mają dodatek "cola". Reszta poczynań należy już do lekarza. Chciałbym uprzedzić Państwa, że bez względu na umiejętności i doświadczenie doktorów ORŻ i skręt żołądka często kończą się śmiercią. Przeżywalność po zabiegach jest wysoka, ale lawina zapoczątkowanych wcześniej zaburzeń krążenia i oddychania skutkuje lawiną zaburzeń na poziomie płynów ustrojowych, tkanek i komórek. Mechanizmy zwyrodnień i martwic narządów miąższowych bardzo trudno cofnąć, mimo wszystkich możliwych wysiłków. Dlatego najważniejsza jest profilaktyka.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
5233